1.8.24

Ο «βασιλιάς» Τζόκοβιτς λύγισε τον Τσιτσιπά...

Στον μεγάλο Νόβακ Τζόκοβιτς υποκλίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, με τον Έλληνα τενίστα να αποχαιρετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού...

Στο μεταξύ τους αγώνα, που ήταν στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης, ο Τζόκοβιτς επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 7-6) έπειτα από μία συναρπαστική και αμφίρροπη αναμέτρηση.

Στα ημιτελικά, ο Σέρβος θα αντιμετωπίσει τον Λορέντσο Μουζέτι για μια θέση στον μεγάλο τελικό.

Στο πρώτο σετ, ήταν αρκετό για τον Τζόκοβιτς ένα μπρέικ προκειμένου να φτάσει στο 6-3. Αντίθετα, στο δεύτερο σετ, επικράτηση σκληρή μάχη, με τον Τσιτσιπά να φαίνεται πως έχει σαφές προβάδισμα, καθώς βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 4-1 και 5-2. Σημειώνεται μάλιστα, ότι ο Σέρβος ένιωσε ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο και δέχθηκε ιατρική βοήθεια.

Ωστόσο, ο Τζόκοβιτς επέστεψε στο ματς, πέτυχε μπρέικ στο σερβίς του αντιπάλου του και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ, το οποίο κατέκτησε με 7-3, παίρνοντας ταυτόχρονα τη νίκη και την πρόκριση για τους «4».